Strona Główna O nas Kierunki kształcenia Samorząd Szkolny 2010/2011 Nasz patron Programy Unijne EFS Galeria Aktualności/Ogłoszenia FORUM Download Styczeń 25 2020 15:47:01
Nawigacja
Strona Główna
O nas
Kierunki kształcenia
Samorząd Szkolny 2010/2011
Nasz patron
Programy Unijne EFS
Kontakt
Galeria
Aktualności/Ogłoszenia
FORUM
Download
Szukaj
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 389
Najnowszy Użytkownik: ziqfywtdcp
NASZ PATRON
Życiorys Stanisławy Leszczyńskiej

Image Hosted by ImageShack.usStanisława Leszczyńska urodziła się 8 maja 1896 roku w Łodzi. Jej rodzina mieszkała przed wojną na peryferiach miasta, w biednej żydowskiej dzielnicy Bałuty przy ulicy Żurawiej 7. Edukacje szkolną rozpoczęła z niewielką grupą dzieci w prywatnym mieszkaniu łódzkiej nauczycielki, a następnie w prywatnym progimnazjum Wacława Maciejewskiego w Łodzi. W roku 1908 wyemigrowała wraz z rodzicami do Brazylii. Przez dwa lata uczęszczała do średniej szkoły w Rio de Janeiro z nauką w języku niemieckim i portugalskim. Był to pierwszy jaśniejszy okres jej dzieciństwa -do końca życia zapamiętała wiele pięknych ludowych pieśni brazylijskich.

Tęsknota za krajem, już w 1910 roku przygnała całę rodzinę z powrotem. Tu w kraju pomagała rodzicom prowadzić mały sklep kolonialny, dzieląc jednocześnie swój czas pomiędzy nauką w gimnazjum i pracą.
Wybuch pierwszej wojny światowej zburzył krótkie lata rodzinnego spokoju. Ojciec Stanisławy Leszczyńskiej został powołany do wojska, musiała więc pomagać matce w wychowaniu dwóch młodszych braci: Henryka i Jana. Jednocześnie pracowała w Komitecie Niesienia Pomocy Biednym (od 1914 do 1916). W 1916 roku wyszła za mąż za Bronisława Leszczyńskiego, który pracował jako zecer w drukarni Kotkowskiego w Łodzi. W 1920 roku podjęła naukę w Państwowej Szkole Położniczej w Warszawie przy ulicy Karowej, ukończyła ja w 1922 roku i wkrótce rozpoczęła pracę w zawodzie położnej i kontynuowanła ją przez 38 lat.
Wychowała i wykształciła trzech synów i jedna córkę. Była drobną blondynką o jasnoniebieskich oczach, krucha , delikatna i jednocześnie mocna. W codzienność, w trud pracy wnosiła poezję. Tworzyła ją sposobem swego życia . Miłość i piękno były dla niej tożsame, bo piękno jest cechą miłości, daje szczęście i uczy miłości.

Wybuch wojny w 1939 roku powoduje, że mąż i najmłodszy syn, jako ochotnicy straży pożarnej, ruszyli do płonącej Warszawy gasić pożary, dwaj starsi synowie zaciągnęli się ochotniczo do służby w szpitalach polowych.

Stanisława Leszczyńska po zakończeniu kampanii wrześniowej pomagała żołnierzom polskim w ucieczce przed niewolą w obozach jenieckich. Jednocześnie
z oddaniem pracowała jako położna. Odbierała porody również u Niemek, bo to one uzyskały także uprawnienia dla polskiej położnej. Opiekowała się rodzącymi
z wielką troskliwością, bo nieważna była narodowość, ale cud przyjścia na świat małego człowieka. Posługując się uprawnieniem do poruszania się po mieście również w godzinach policyjnych, wykorzystywała to w pacy konspiracyjnej swojego męża, spełniając rolę kuriera.
Gestapo trafiło w końcu na ślad konspiracyjnej działalności Leszczyńskiego i jego najstarszego syna. 18 lutego 1943 roku do domu Leszczyńskich wpadli gestapowcy. Tej nocy prawie cała rodzina została aresztowana. Jedynie mąż i najstarszy syn zdołali cudem umknąć z rąk gestapo. Pozostałe osoby aresztowano i poddano ostrym przesłuchaniom, którym towarzyszyły groźby i bicie.

Nikt nigdy nie dowiedział się, przez jaką kaźnie gestapowskich przesłuchań przeszła Stanisława. Zapytana o to, powiedziała:,, Żyję ja i moje dzieci, to najważniejsze.
W dwa miesiące od chwili aresztowania, 17 kwietnia 1943 roku została wraz z córką przewieziona do kobiecego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, gdzie jako więźniarkę polityczną oznaczono ją numerem 41335, a córkę 41336.
Kiedy beznadziejnie chorą córkę Sylwię przeznaczono do zagazowania, a wiadomo, że od takiego wyroku nie było odwołania, matka prosiła, by pozwolono jej pójść razem z córką na śmierć. I wtedy zdarzyła się rzecz niewiarygodna, doktor Mengele SS-man powiedział: ,,jesteś tu potrzebna, córkę każę zwolnić. Z taką samą determinacją i oddaniem walczyła o każde życie, narażając swoje. Mówi o tym w Raporcie.

Leszczyńska ocaliła zaświadczenie uprawniające do wykonywania zawodu położnej, które wykorzystała przy pierwszej nadarzającej się okazji. Została skierowana na blok rewirowy w zastępstwie Niemki Klary-zabójczyni rodzących się tam dzieci. Położna Leszczyńska otrzymała rozkaz uśmiercania noworodków. Odpowiedziała jednak obozowemu lekarzowi w jego ojczystym języku: ,,Nie, nigdy! Nie wolno zabijać dzieci.

Ponad trzy tysiące razy krzyk nowo narodzonego dziecka oznajmiał światu,
że położna Leszczyńska nie wykonała rozkazu. Stanisława Leszczyńska przed każdym porodem modliła się, a potem chrzciła dziecko. Nie mogła ocalić życia, ale przywracała godność, ludzki wymiar nowo narodzonemu i jego matce. W warunkach obozowych pracowała przez dwa lata. W tej pracy pomagała jej Sylwia, córka, ale ciężkie choroby czyniły ją często do tej pomocy niezdolną.

Stanisława Leszczyńska odebrała ponad 3 tysiące porodów. Wszystkie dzieci urodziły się żywe. Ich celem było żyć!. Obóz przeżyło zaledwie trzydzieści. Kilkaset wywieziono do Nakła w celu wynarodowienia, ponad 1500 zostało utopionych przez ,,Schwester Klarę i Pfani, ponad 1000 zmarło wskutek zimna i głodu to dane zawarte w Raporcie położnej Stanisławy Leszczyńskiej.

Te dwa lata były najtrudniejszą próbą życiową, ujawniła się w całej pełni wielkość charakteru i serca tej skromnej a jakże niezwykłej kobiety. Więźniarki oświęcimskie nadały jej najczulsze imię ,,matka"

Po opuszczeniu obozu i dwutygodniowym pobycie w Domu Opieki nad Więźniarkami w Krakowie, Stefania Leszczyńska wraz z córką powróciła do Łodzi, gdzie spotkała się z synami. Nie dane jej było jednak odpocząć, cieszyć się w pełni odzyskaną wolnością i cudem ocalonymi dziećmi. Czekała na nią wiadomość bardzo bolesna, wiadomość o śmierci męża. Teraz musiała samotnie odbudować dom dla swoich dzieci, pusty, ogołocony przez Niemców.

Pomimo złego stanu zdrowia natychmiast podjęła pracą zawodową . W 1958 roku zły stan zdrowia zmusił ją do ostatecznego przerwania pracy zawodowej, ale i wtedy dawała siebie innym. Piętnaście ostatnich lat życia bez reszty poświęciła swoim najbliższym. Zajęła się prowadzeniem domu dla licznej rodziny i wychowaniem trojga wnucząt.
Swą ostatnią człowieczą próbę przebyła również bez skargi. Umierała na raka. Cierpiała bardzo. Nie chciała jednak przyjmować środków znieczulających. Chciała umierać świadomie. Ginęła śmiercią głodową. Zniosła to tak, jak żyła odważnie i godnie.

Odeszła 11 marca 1974 roku. W dniu 2 maja 1986 roku kobiety polskie ofiarowały na Jasnej Górze Kielich Życia. U podstaw kielicha umieszczone są rzeźby 4 kobiet: świętej Jadwigi Śląskiej, błogosławionej Jadwigi Królowej, błogosławionej Marii Teresy Ledóchowskiej oraz Stanisławy Leszczyńskiej z przytulającymi się do niej nagim dzieckiem - symbolem jej miłości.

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Ankieta
Co sądzisz o naszej szkole??

Świetna

Jest, ok

Mogło by być lepiej

Nic specjalnego

Musisz się zalogować, żeby móc głosować w tej Ankiecie.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

NANIBRAIBLE

[url=http://www.bunjara.c
om]nike tn requin[/url] nike air max 90 current moire [url=http://www.exceltea.
com]air jordan 6[/url] nike air max blanche et rose


NANIBRAIBLE

ssssssssssssssssssss

NANIBRAIBLE

[url=http://www.mmtreks.c
om]Nike Free Run[/url] nike air max 90 junior [url=http://www.tnrequin-
paschers.fr]requin tn[/url] nike tn enfant


romantickika16

HEJ. Do kiedy trzeba sie zapisywać? i jaki są warunki przyjęcia do szkoly?

bartek994

jak fajnie jest być w gronie tak miłych i wykształconych ludzismiley

fishu_91

witam wszystkich smiley o której jest rozpoczęcie roku szkolnego?

ggggggggg

czy mozna sie dowiedzieć jak wyglądają tu zajęcia? czy praktyki trwają prze 1 semestr czy przez wszystkie semestry?

gabik20

czy na technik masazysta jest potrzbne jakieś zaświadczenie?smiley

gabik20

hej mam pytaniesmiley do kiedy tzreba sie zapisywac?

Lilith

Witam, czy jak mam skończone 26 lat mogę rozpocząć naukę w studium czy są jakieś ograniczenia wiekowe?

lolo12031989

hej czy ktos wie jak sprawdzic program zajec na farmacje??

Kasienka

witam do kiedy jest rekrutacja ?

fishu_91

dziękuje smiley

gosia47567

23 sierpnia o 8

fishu_91

witam wszystkich smiley kiedy i o której jest rozmowa kwalifikacyjna dla kierunku technik farmaceutyczny?

Otka

Hey wszystkimsmiley Mam takie plany za rok zeby się wybrać na ratownika medycznego, i mam prośbe gdyby mi ktoś mógł powiedzieć jak tam jest?? Z góry dziękujesmiley

desant200

smileysmileysmiley

marta20

o 9

Kudlaty

ej, o ktorej jest w ogole rozpoczecie roku?

Magda

Masażyści 2009-2011 zapisujcie się na nasz kierunek na naszej klasiesmiley

Archiwum
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 Brasil-Fusion Theme by: IceWasp 229,086 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie